10 клас профільний рівень: Гаметогенез. Лабораторна робота: 18. Вивчення стадій гаметогенезу на постійних мікропрепаратах.ЗНО



Лабораторна робота: 18. Вивчення стадій гаметогенезу на постійних мікропрепаратах.
Мета: розглянути процес утворення чоловічих і жіночих гамет у квіткових рослин та сперматогенез і овогенез у вищих тварин; порівняти і проаналізувати стадії мейозу.

Обладнання: постійні мікропрепарати, мікроскоп, схеми  «Овогенез у тварин»,«Сперматогенез у вищих тварин».
ХІД РОБОТИ:
1. Опрацювати СХЕМУ  «Овогенез у тварин». Розглянути мікропрепарат у мікроскоп. На рисунку позначте періоди,  овгонії, овоцити, полярне тільце, зрілу яйцкклітину.

2. Опрацювати СХЕМУ  «Сперматогенез у вищих тварин». Розглянути мікропрепарат у мікроскоп.На рисунку позначте періоди,  сперматогонії, сперматоцити, сперматиди, сперматозоїди.
Висновок



ДОДАТОК. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО

 Гаметогенез  –  процес розвитку й формування статевих клітин.
В основі формування гамет у багатоклітинних організмів лежить особлива форма поділу клітин – мейоз. 
В результаті мейозу утворюється гамети, які мають гаплоїдний набір хромосом.
В момент запліднення завдяки злиттю гамет виникає диплоїдна зигота. 
Багаторазові мітотичні поділи зиготи призводять до збільшення диплоїдних клітин, які будують тіло організму в процесі його розвитку до статевозрілої особини. 


Нa певному етапі ембріо­нального розвитку у хребетних формуються так звані статеві зачатки, які надалі дають початок статевим залозам  –  гонадам (сім'яникам і яєч­никам). У статеві зачатки мігрують клітини, які називаються овогоніями, або первинними жіно­чими статевими клітинами, і сперматогоніями, або первинними чоловічими статевими кліти­нами. У гонадах після ряду мітотичних поділів первинні статеві клітини піддаються мейозу та диференціюються на зрілі гамети. 
Процес утворення зрілих статевих клітин (гамет) називається гаметогенезом (овогенез у самок і сперматогенезом у самців). Розвиток гамет відбувається у гонадах – статевих залозах – у яєчниках у самок і сім'яниках у самців. Тому розрізняють два типи статевих клітин: чоловічі (сперматозоони) і жіночі (яйцеклітини). Статеві клітини розвиваються з первинних статевих клітин (сперматоцити і овоцити), які відокремлюються на ранніх стадіях зародкового розвитку. Ядра чоловічих і жіночих гамет містять рівноцінну спадкову інформацію. Утворенню гамет передує мейоз, який супроводжується зменшенням кількості хромосом удвоє. Таким чином, убудь-яких організмів гамети обов’язково гаплоїдні, а зигота диплоїдна, з неї формується диплоїдний зародок, половина хромосом якого від материнського організму, а половина — від батьківського.
Овогенез — процес розвитку жіночих статевих клітин і овогенної тканини. В цьому процесі виділяють наступні періоди:
1) розмноження (клітини диплоїдної овогенної тканини діляться шляхом мітозу, утворюючи диплоїдні овоцити);
2) ріст овоцитів, проходження ними клітинного циклу, під час якого відбувається синтез ДНК, подвоєння і побудова другої хроматиди хромосом;
3) дозрівання овоцитів (їх поділ шляхом мейозу).
У результаті овогнезу з овоциту утворюється одна гаплоїдна яйцеклітина з однохроматидними хромосомами і три редукційних (чи полярних) тільця. Далі яйцеклітина бере участь у статевому процесі, а редукційні тільця відмирають.
СХЕМА  Овогенез у тварин
Сперматогенез— процес розвитку статевих клітин — сперматозоонів — зі сперматогенної тканини. Сперматогенез проходить такі стадії:
1) розмноження – клітини диплоїдної сперматогенної тканини діляться шляхом мітозу та утворюють диплоїдні сперматоцити;
2) ріст сперматоцитів, проходження ними клітинного циклу, у ході якого здійснюються синтез ДНК і добудовування другої хроматиди;
3) дозрівання сперматоцитів – спематодити 2-го порядку діляться шляхом мейозу, в результаті чого з кожного сперматоцита 1-го порядку виникає по чотири гаплоїдні однохроматидні сперматозоони. При цьому в кожному сперматозооні (людини та інших ссавців) хромосомні набори розрізняються за статевими хромосомами: одні несуть Х-хромосому, інші — Y-хромосому, а всі хромосоми несуть різні комбінації генів, набуті в результаті обміну ділянками у I профазі мейозу;
4) формування сперматозоонів, що готові до запліднення. Сперматозоони із джгутиками характерні для різних груп організмів (зелені та бурі водорості, папороті, плауни, хвощі, мохи, хордові тварини тощо). У більшості голонасінних та покритонасінних рослин, деякі водорості, гриби та тварини (аскариди, річковий рак) сперматозоони джгутиків не мають.
СХЕМА Сперматогенез у вищих тварин

Ряд клітинних поколінь від первинних статевих клітин до зрілих гамет називається за­родковим шляхом.






Коментарі