Хвороботворні бактерії – це мікроорганізми, які можуть спричинити захворювання людини, тварин і рослин. Ці бактерії пристосувалися до паразитичного способу живлення в тканинах організму хазяїна або на його зовнішніх покривах.
Особливості. Для того, щоб патогенний мікроорганізм викликав хворобу, він має володіти вірулентністю, тобто здатністю долати опірність організму і проявляти токсичний вплив. В основі хвороботворності більшості бактерій лежить їхня здатність утворювати отруйні речовини – токсини. До бактерій, яким властива найбільша здатність виділяти отрути, відносять збудників правця, дифтерії, ботулізму, гангрени, чуми та ін. Отрути бактерій є найсильнішими з відомих хімічних і біологічних отрут. Прикладом є отрута ботулін, яка утворюється бактеріями з роду Клостридіум. Це найсильніша отрута з усіх відомих на сьогодні – 1 г достатньо, щоб отруїти 14 млн осіб. Дуже часто причиною ботулізму є гриби, м'ясо, овочі, консервовані в домашніх умовах. Накопичення отрути відбувається в процесі їх тривалого зберігання при певному температурному режимі без доступу кисню. Але ця отрута і збудники знешкоджуються в умовах доступу до них кисню і кип'ятіння протягом 15 хв, тому свіжоприготовлені продукти не можуть спричинити захворювання.
Нові небезпечні інфекції, які передаються статевим шляхом
Постійно з'являються нові хвороби, і захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ) - не виняток.
Мікоплазма геніталіум
Мікоплазма геніталіум (Mycoplasma genitalium) - одна з найменших за розміром бактерій, проте спричинену нею хворобу відносять до найнебезпечніших інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Про ці бактерії стало відомо в 1980-х роках. Наразі її носіями є 1-2% жителів планети - здебільшого підлітки та молоді люди.
![малюнок жіночих статевих органів](https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/10D8/production/_105421340_3-1.jpg)
Найчастіше зараження перебігає безсимптомно, або можуть виникати симптоми, характерні для гонореї або хламідіозу - запалення шийки матки або сечівника.
Оскільки у жінок ця інфекція може спровокувати запалення органів малого таза, наслідки зараження можуть бути доволі серйозними - зокрема безпліддя, викидень, передчасні пологи і завмерла вагітність, коли плід помирає всередині жінки.
Хоча презервативи і захищають від цієї інфекції, лікарі стурбовані тим, що бактерії mycoplasma genitalium активно розвивають стійкість до антибіотиків - таких як азитроміцин і доксициклін.
"Мене турбує те, що цей мікроорганізм виробляє все більшу стійкість [проти дії антибіотиків], і інфекція стає все більш поширеною", - говорить Метью Голден, директор програми з боротьби з ВІЛ та ЗПСШ у Сіетлі та окрузі Кінг.
Своєчасна діагностика і раннє лікування, як сподіваються вчені, допоможуть запобігти перетворенню бактерій Mycoplasma genitalium на супербактеріі.
Коментарі
Дописати коментар