Пандемії грипу

Після 1918 року світ зазнав досить серйозної пандемії грипу в 1957, 1968, 1977 і 2009 роках. Нові штами були не такими смертоносними, як «іспанка», адже в 40-х роках з’явилися перші вакцині від грипу та й рівень медицини значно покращився.
Тим не менше, азійський грип (H2N2) протягом сезону застуд 1957–1958 років забрав життя майже 2 млн осіб. Через 10 років з’явився новий вірус, який отримав назву гонконгський (H3N2). Під час пандемії 1968 року померли 1 млн людей.
Якщо ці пандемії були давно, то так званий свинячий або пташиний грип (H1N1), що з’явився в Азії в 2009 році, багато хто пам’ятає досі. Спочатку цей вірус називався «свинячим» грипом», бо збудники нового вірусу були дуже схожі на віруси грипу, які зазвичай спостерігаються у свиней у Північній Америці. Однак невдовзі з’ясувалося, що вірус має гени як вірусу свинячого грипу, так і пташиного. Жертвою цього вірусу стали 285–580 тисяч людей.
Вчені знайшли ліки до усіх перелічених вірусів, крім «іспанки», та розробили вакцини до різних штамів грипу. Зараз провідні фахівці світу намагаються створити універсальну вакцину від будь-якого грипу. На це виділені значні фінансові ресурси і зусилля.

Коронавірусна інфекція

Уперше коронавіруси виявлено 1965 році і зараз відомо про існування збудника атипової пневмонії SARS-CoV (з'явився в 2002 році), збудник близькосхідного респіраторного синдрому MERS-CoV (2015) та збудник пневмонії нового типу COVID-19.
На сьогоднішній день патогенетичні механізми розвитку коронавірусної інфекції вивчені недостатньо. Відомо, що недуга має такі ж симптоми, як будь яка ОРВІ, тому встановити діагноз можна тільки після лабораторних досліджень.
Причинами коронавірусу є мутації, в результаті яких з'являється новий тип вірусу. Джерелом коронавірусу можуть бути як дикі, так і домашні тварини: мавпи, птахи, змії та інші. Новоий тип збудника (2019 nCov), ймовірно, викликали кажани.
Відомо, що віруси нестійкі в зовнішньому середовищі. Збудники не можуть передаватися через предмети, дверні ручки, посилки. Вони гинуть при температурі понад 50 градусів, руйнуються під дією хлороформу, формаліну, етилового спирту або ефіру. Однак коронавірус добре переносить заморожування.
Зараз лікарі та вчені намагаються знайти найбільш ефективні ліки від нових вірусів. Вакцина перебуває на стадії розробки.

Коментарі